Üye Girişi
Detaylı arama ile firma bilgileri, ürün bilgileri, sektör bilgileri gibi kriterler belirterek daha isabetli sonuçlar elde edebilirsiniz.
Türkiyede İmalat

İmalat 

GSYİH'nin % 24,2'sinde pay sahibi olan imalat sektörü, Türk ekonomisine yön veren temel sektörlerden biridir. Son on yıldır ilerlemesine devam eden Türkiye imalat sektörü, 2003 yılından beri % 12'lik yıllık bileşik büyüme oranı ile büyümektedir. Sektör, 2012 yılında GSYİH büyüme seviyelerini aşıp yaklaşık 103 milyar ABD dolarına ulaşmıştır.

 

2009 yılındaki küresel ekonomik durgunluk sonrasında sektör, kısa sürede toparlanıp 2009 ve 2012 yılları arasında % 8'lik bileşik büyüme oranı ile kriz öncesindeki seviyelerin üzerine çıkmıştır. Türkiye, sanayileşmiş ülkelerin ciddi oranda küçüldüğü 2013 yılının ilk çeyreğinde sanayi veriminde % 4'lük dikkat çekici bir büyüme oranı yakalamıştır. Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü’ne göre (UNIDO), aynı dönem içinde Euro bölgesindeki sanayi verimi rakamları % 2,9 düşmüştür. Sanayi verimi Çek Cumhuriyeti'nde % 2,6, Rusya'da % 3,1 oranında düşerken, Brezilya'da % 1,4, Hindistan'da ise % 2,5 oranıyla hafif artış göstermiştir.

 

Türkiye'nin kendi bölgesinde bir üretim üssü olarak gelişmesi şaşırtıcı değildir. Deloitte’un Küresel Üretim Rekabet Gücü İndeksi'ne (GMCI) göre, Türkiye'nin mevcut ve gelecekteki üretim rekabet gücü bakımından 2013 yılında bulunduğu 20. sıradan önümüzdeki beş yıl içerisinde 16. sıraya çıkması beklenmektedir. Bu; Türkiye'nin, Almanya'nın ardından EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika), Orta Asya ve Kafkaslar'ı kapsayan bölgede ikinci en rekabetçi üretim üssü olacağı anlamına gelmektedir.

 

Avrupa, Asya ve Afrika'nın kesişim noktasında bulunan Türkiye, tarih boyunca dünya ticaret yollarının daima merkezinde olmuştur. Bölgenin önemli havayolu merkezleri olan İstanbul ve Ankara havalimanları, Avrupa, Batı ve Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika başkentlerine maksimum 4 saatlik doğrudan uçuş süresiyle pratik seyahat güzergâhları sunmaktadır. Bu benzersiz konum; yatırımcıların, 1,5 milyar nüfuslu, GSYİH'si toplam 25 trilyon ABD dolarına ulaşan ve 8 trilyon ABD doları ile toplam küresel ticaretin neredeyse yarısına eşit bir dış ticaret değerine sahip çevre pazarlara erişimini sağlamaktadır. Buna ek olarak Türkiye'nin, AB ülkeleriyle Gümrük Birliği'nde bulunması, sanayi ürünlerinin serbest dolaşımını kolaylaştırırken, gümrük vergileri ve kota kısıtlamalarını da ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca Türkiye, 19 ülkeyle serbest ticaret anlaşması imzalamış olup 13 ülkeyle daha müzakerelere başlamıştır.

 

Türkiye'nin bağlantıları ve ticaret ortaklıkları sayesinde çok sayıda çok uluslu şirket üretim merkezini Türkiye'de kurmaya veya bölgesel yönetim merkezlerini Türkiye'ye taşımaya karar vermiştir. Ayrıca Türkiye, bu şirketlere Türkiye'nin ortak niteliklerinden ve yerel becerilerinden faydalanabilmelerini sağlayan, bölgesel düzeyde ekonomik genişleme imkânı veren sağlam bir platform sunmaktadır. Örneğin, Coca-Cola, 94 ülkedeki faaliyetlerini yönettiği bölgesel şirket merkezini Türkiye'de kurmuştur. Benzer şekilde, GE Healthcare; Orta Asya, Orta Doğu, Rusya ve Afrika bölgelerindeki 80 ülkede gerçekleştirdiği faaliyetlerini yönetmek üzere bölgesel yönetim merkezini İstanbul'a taşımıştır. Aynı zamanda Microsoft 80 ülkedeki faaliyetlerini Türkiye'den yönetmektedir. Türk hükümeti, bölgesel yönetim merkezlerini Türkiye'ye taşımaları için küresel şirketleri güçlü şekilde desteklemektedir. Doğrudan yabancı yatırıma ilişkin mevzuatta yakın zamanda yapılan bir değişiklikle yabancı şirketler artık kurumlar vergisi, KDV, gelir vergisi veya damga vergisi ödemeden bölgesel yönetim merkezlerini irtibat bürosu şeklinde Türkiye'de kurabilmektedir.

 

Nüfusunun yarısı 30 yaşın altında olan Türkiye'nin genç ve dinamik yapısı, dünyadaki en nitelikli işgücü havuzlarından birini oluşturmaktadır. Üniversitelerin imalatla ilgili bölümlerinden mezun olan öğrenci sayısı 2012 yılında 32.000'in üzerindeyken, aynı dönemde mesleki eğitim okullarından 35.000'den fazla öğrenci mezun olmuştur. Bunun yanı sıra, Türkiye'de her yıl 600.000 öğrenci üniversitelerden mezun olmaktadır. Verimlilik ve disiplinli iş etiğine bağlı olan bu işgücü, Türkiye'yi katma değeri yüksek, bilgiye dayalı ve yetenek yoğun sektörler için dünyadaki en cazip yatırım yerlerinden biri haline getirmektedir.

 

Türkiye, cumhuriyetin kuruluşunun yüzüncü yılının kutlanacağı 2023 yılına kadar makineden elektroniğe kadar geniş bir yelpazeye yayılmış farklı sektörlerde ulaşmayı amaçladığı büyük hedefler belirlemiştir. Elverişli ve iş dostu yatırım ortamı, genç ve üretken işgücü, sürekli gelişen altyapısı ile Türkiye, bölgedeki uluslararası yatırımcılar için güvenli bir liman olmaya devam edecektir.

 

Altın : 146.58
Euro : 4.1506
Dolar : 3.5407
İmkb : 107800
Bizi Takip Edin
Türk Ticaret Rehberi - Türkiye'nin Ticari Firma Rehberi    Müminderesi yolu, Rüstemoğlu Apt. No:42/12, SahrayıCedit- İSTANBUL    Telefon:    +90 216 355 75 37    +90 216 355 75 38    info@turkticaretrehberi.com
© 2000 - 2022 Türk Ticaret Rehberi - www.TurkTicaretRehberi.com - Her Hakkı Saklıdır