Üye Girişi
Detaylı arama ile firma bilgileri, ürün bilgileri, sektör bilgileri gibi kriterler belirterek daha isabetli sonuçlar elde edebilirsiniz.
Türkiyede Taşımacılık

Taşımacılık ve Lojistik 

Gelişmekte olan ülkeler arasında en canlı ekonomilerden biri olan Türkiye, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayarak Doğu ve Batı arasında doğal bir köprü işlevi görmektedir.

 

Türkiye’nin stratejik konumu; 1,5 milyar nüfuslu, GSYİH'si toplam 25 trilyon ABD dolarına ulaşan ve 8 trilyon ABD doları ile dünyadaki toplam ticaretin neredeyse yarısına karşılık gelen bir dış ticaret değerine sahip birden fazla pazara erişim sağlamaktadır. Türkiye'deki ticaret dikkat çekici bir biçimde artmakta olup bölgenin küresel ticaretteki varlığı da giderek güçlenmektedir. 2012 yılında Türkiye'nin küresel ticaret hacmi içerisinde % 1,2 olan payının 2025 yılında kadar % 1,5'i geçmesi beklenmektedir.

 

Son on yılda yıllık ortalama % 5'lik büyüme oranı yakalayan Türkiye ekonomisi, lojistik sektörü için çok sayıda fırsat sunmaktadır. Türkiye, güçlü ekonomik büyümenin yanı sıra % 65'ten fazlasını 24-54 yaş arasındakilerin oluşturduğu nüfusu ile de Avrupa'nın en büyük ve en genç iş gücü havuzlarından birine sahiptir. Türkiye'deki güçlü iş gücü, lojistik endüstrisine de yansımaktadır. Yatırımcılar, sektörün farklı taleplerini karşılamak için nitelikli iş gücünü rekabetçi bir maliyetle kolaylıkla istihdam edebilmektedir.

 

Son on yılda gerçekleştirilen kamu ve özel altyapı yatırımları, ülkedeki lojistik hizmetlerini önemli ölçüde geliştirmiştir. Çok sayıda yeni hava alanı inşa edilmiş, ülkenin her yerinde çift yönlü yollar kullanılmaya başlanmış, hızlı tren ağı büyük şehirlere ulaşmaya başlamış ve Türk limanların kapasitesi artmıştır. Türk hükümeti, lojistik altyapısını daha da geliştirmek için 2023 yılına kadar ulaşılması amaçlanan iddialı hedefler belirlemiştir. Bu hedefler arasında aşağıdakiler yer almaktadır:

 

  • 15.000 km’lik ilave çift yönlü yol ve otoyol inşa etmek
  • Demir yolunun yolcu taşımacılığındaki payını % 10, yük taşımacılığındaki payını ise % 15’e çıkarmak
  • 9.000 km’lik ilave hızlı tren hattı inşa etmek
  • Yıllık toplam 400 milyon yolcu kapasiteli yeni hava alanları inşa etmek
  • Deniz yolu taşımacılığının toplam yük taşımacılığı içindeki payını %10’a, konteyner taşımacılığının payını ise % 15 oranında yükseltmek
  • Türkiye'yi çevreleyen denizlerin her birine üç büyük liman inşa etmek

 

Türkiye’nin Doğu Avrupa, Orta Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'ya kolay erişim imkânı sağlayan avantajlı coğrafi konumu, ülkenin, değeri 2 trilyon ABD dolarını aşan yük taşımacılığının gerçekleştirildiği bölgede bir üs işlevi görmesini sağlamaktadır. Türkiye’nin mevcut lojistik endüstrisi büyüklüğünün 80-100 milyar ABD doları olduğu tahmin edilmekte ve bu rakamın 2017 yılına kadar 108-140 milyar ABD dolarına ulaşması beklenmektedir.

 

Türkiye aynı zamanda pek çok farklı taşımacılık yöntemi sunarak taşımacılık maliyetlerinin düşürülmesine destek olacak lojistik merkezleri/köyleri de kurmaktadır. 2023 yılına kadar bu merkezler/köylerde gerçekleştirilen toplam yük taşımacılığının 500 milyar ABD dolarına ulaşacağı tahmin edilmektedir.

 

Altın : 146.58
Euro : 4.1506
Dolar : 3.5407
İmkb : 107800
Bizi Takip Edin
Türk Ticaret Rehberi - Türkiye'nin Ticari Firma Rehberi    Müminderesi yolu, Rüstemoğlu Apt. No:42/12, SahrayıCedit- İSTANBUL    Telefon:    +90 216 355 75 37    +90 216 355 75 38    info@turkticaretrehberi.com
© 2000 - 2022 Türk Ticaret Rehberi - www.TurkTicaretRehberi.com - Her Hakkı Saklıdır